Hortensja pnąca - sadzonki, uprawa, rozmnażanie i pielęgnacja (2024)

Hortensja pnąca - sadzonki, uprawa, rozmnażanie i pielęgnacja (1)

Mimo iż hortensja pnąca może wspinać się po ogrodzeniach i murach domów, może mieć również inne zastosowanie. Spektakularnie będzie np. wyglądała wokół ogrodowej altany albo pergoli. Co warto wiedzieć o tej roślinie? Sprawdź!

Spis treści pokaż

Hortensja pnąca – podstawowe informacje i odmiany

Hortensja pnąca (hydrangea petiolaris; hydrangea anomala) to roślina z rodziny hortensjowatych. Naturalnie występuje w Azji, na terenie Japonii, Korei Południowej. Tajwanu oraz Kuryli. W Europie znana jest od 1865 r. Na pędach rośliny wytwarzają się korzenie przybyszowe, za pomocą których hortensja pnie się po większości powierzchni (warunkiem jest, aby były one porowate). Pędy pokryte są czerwonobrunatną korą, a liście owalne. Wiosną i latem mają ciemnozielony kolor, lecz jesienią przebarwiają się i przybierają złocistą barwę. Każdy liść umieszczony jest na długim ogonku i ma ok. 10-15 cm.

Kwiatostany hortensji pnącej, o średnicy ok. 25 cm, składają się z dwóch rodzajów kwiatów. Na ich brzegach widoczne są większe białe kwiaty bez pręcików i słupków. W środku z kolei znajdują się maleńkie, seledynowe kwiaty płodne. Kiedy przekwitną ich kolor zmienia się na różowy, a kwiaty wciąż stanowią ozdobę rośliny. Hortensja pnąca kwitnie na przełomie czerwca i lipca – pierwszy raz zwykle dopiero po kilku latach od posadzenia. Owoce rośliny mają kształt torebek.

Hortensja pnąca, mimo iż po dłuższym czasie prezentuje się niezwykle efektownie i dekoracyjnie, początkowo nie rośnie zbyt szybko. Maksymalny przyrost rośliny to ok. 20 cm na rok w pierwszych latach po posadzeniu. Wzrost krzewu zależy od wielkości bryły korzeniowej i stopnia jej rozbudowy. Po ok. 3-5 latach hortensja pnąca zacznie rosnąć znacznie szybciej – przyrost może wynosić nawet 1 m w skali roku!

Znane odmiany tego pnącza to:

  • mirranda – dorasta do 6 metrów wysokości, a liście mają żółtą, ozdobną lamówkę. Ta odmiana lubi słoneczne stanowiska;
  • take a chance – mrozoodporne pnącze dorastające do 4 metrów idealne do sadzenia w zacienionych miejscach.

Uprawa i pielęgnacja hortensji

Hortensja pnąca lubi żyzne, próchnicze i wilgotne gleby (idealnie o lekko kwaśnym pH). Większość odmian preferuje stanowiska cieniste i osłonięte od wiatru.

Uprawa pnącz nie jest trudna – najważniejsze jest wybranie odpowiedniego miejsca oraz zapewnienie krzewom podparcia. Posadzona bardzo blisko murów lub podpór hortensja pnąca rośnie nierównomiernie, a jej pędy narażone są na niedostateczną ilość wody. Lepiej więc rośliny posadzić nieco dalej od miejsca, w którym mają się docelowo wspinać, a potem po prostu odpowiednio je nakierować. Ogrodnicy polecają umieszczać sadzonki minimum 30 cm od muru lub pni drzew, a nawet dalej – do metra odległości. Sadząc hortensję pnącą, koniecznie trzeba o tym pamiętać! Inaczej roślina może stać się podatna na choroby (np. chlorazę liści).

Niemal każda odmiana jest odporna na mróz oraz zanieczyszczenie powietrza. Czyni to hortensję pnącą idealną rośliną do posadzenia na terenach miejskich i przemysłowych.

Podlewanie i nawożenie hortensji pnącej

Hortensji ogrodowej nie trzeba nawozić. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy krzewy zostały posadzone zbyt blisko muru albo drzew. Wówczas dobrze jest uzupełnić brakujące składniki odżywcze właśnie poprzez nawóz. Sprawdzą się preparaty przeznaczone dla hortensji albo kompost.

A co z podlewaniem? Roślina lubi wilgoć, więc w okresach suszy trzeba regularnie ją nawadniać. Warto też ściółkować hortensje, tj. glebę wokół krzewów wysypać jasną korą, torfem albo słomą. Ograniczy to parowanie wody i przedłuży wilgotność podłoża.

Czy przycinać rośliny?

Czy hortensja pnąca wymaga cięcia? W zasadzie nie. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy chcesz nadać pnączom wymarzony kształt albo je skrócić. Wówczas możesz zrobić to bez obaw – roślina dobrze znosi przycinanie. Zabieg wykonaj zaraz po przekwitnięciu kwiatów. Nie przycinaj natomiast hortensji wiosną – możesz w ten sposób sprawić, że w danym sezonie w ogóle nie zakwitnie!

Rozmnażanie roślin we własnym ogrodzie

Hortensję pnącą możesz samodzielnie rozmnażać! Są na to dwa popularne sposoby: przez odkłady albo sadzonki pędowe.

Pierwsza metoda polega na przygięciu wybranego, młodego pędu do ziemi i przykryciu go w miejscu przygięcia ziemią wymieszaną z kompostem. Następnie pęd trzeba dobrze przytwierdzić, aby na pewno przez cały czas tkwił w ziemi. Zabieg ten przeprowadza się wiosną i pozostawia roślinę w takiej formie do kolejnego roku – przygięte pędy muszą mieć czas, aby się ukorzenić. Kolejnej wiosny wystarczy odkopać ukorzeniony pęd i ostrożnie oddzielić go od rośliny macierzystej. Teraz dobrze jest umieścić go w dużej donicy i w niej przechować do kolejnego roku. Wtedy można już sadzonkę przenieść w wybrane miejsce docelowe.

Drugi sposób to pobieranie sadzonek z pędów. Wybrane pędy trzeba przyciąć na długość kilku centymetrów. Następnie ich końce zanurza się w ukorzeniaczu i umieszcza w doniczkach z podłożem. Sadzonki najlepiej przechowywać w chłodnym pomieszczeniu i obficie podlewać. Po roku są gotowe do przesadzenia do ogrodu.

Choroby i szkodniki, które atakują hortensje

Hortensja pnąca rzadko choruje, a szkodniki praktycznie nie atakują roślin. Wyjątek stanowią choroby takiej jak chloroza i mączniak prawdziwy. Objawem mączniaka jest biały nalot na pędach, kwiatach i liściach hortensji, który z czasem zmienia kolor na szary. Ponieważ jest to choroba grzybowa, najskuteczniej zwalczyć ją chemicznym środkiem grzybobójczym zakupionym w sklepie ogrodniczym.

Chloraza to z kolei choroba fizjologiczna roślin, która objawia się żółknięciem liści. Jej przyczyną najczęściej jest niedobór pierwiastków takich jak żelazo, magnez, mangan, nikiel, miedź albo cynk. Chorobę można zatrzymać nawożąc rośliny oraz zapewniając im odpowiednie, wymagane przez daną odmianę warunki glebowe.

Zastosowanie w ogrodzie i ciekawostki o roślinach

Gdzie można posadzić hortensje pnące? Rośliny te sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zechcesz jeszcze bardziej ozdobić przestrzeń! Mogą wspinać się po elewacji domu, płocie, altanie czy pergoli. Jednak pędy hortensji można wykorzystać także do osłonięcia wiaty śmietnikowej albo dowolnych słupków. Liście hortensji pnącej pięknie prezentują się także jako samodzielna aranżacja oparta o kratownicę. Rośliny możesz sadzić również tuż przy starych drzewach, aby to po nich wspinały się pędy.

Hortensja pnąca będzie stanowić ciekawą ozdobę każdego ogrodu. Roślina ma wiele zastosowań: od ścian pokrytych pędami po aranżacje z wykorzystaniem kratek. Zależnie od wybranego miejsca w ogrodzie dobierz jedynie karłową albo wysoką (dorastającą nawet do 6-7 m wysokości!) odmianę hortensji. Już po kilku latach od posadzenia rośliny, będziesz mógł cieszyć się niesamowitym wrażeniem, które będzie sprawiała!

Archiwum: sierpień 2022

Hortensja pnąca - sadzonki, uprawa, rozmnażanie i pielęgnacja (2024)

FAQs

Jak rozmnożyć hortensje pnąca? ›

Rozmnażanie hortensji pnących

Jej rozmnażanie jest bardzo łatwe, ponieważ wystarczy tylko skorzystać z nowych pędów, które wytwarzają korzenie. Taki pęd można lekko przykopać ziemią, lub położyć na podłożu a bezproblemu ukorzeni się samoistnie.

Po jakim czasie od posadzenia kwitnie hortensja pnąca? ›

Hortensja pnąca zakwita najczęściej po 4-5 latach od posadzenia. Jej kwiatostany o średnicy 25-30 cm mają kształt talerzyka. Zbudowane są z drobnych zielonkawobiałych kwiatów otoczonych wianuszkiem białych (o średnicy 3 cm) kwiatów płonnych.

Jak pielęgnować hortensje pnące? ›

Preferuje stanowisko zacienione, osłonięte od wiatru oraz gleby lekkie, próchniczne. Powinna być sadzone w miejscu możliwie wilgotnym, podczas suszy należy ją obficie podlewać. Roślina długowieczna i wytrzymała na mróz. Nawożenie u większości hortensji odbywa się nawozami zakwaszającymi najlepiej naprzemiennie.

Jak szybko rośnie pnąca hortensja? ›

Hortensja pnąca to pnącze, które charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu. Po 10 latach może osiągnąć nawet 10m wysokości. W zależności od warunków w jakich rośnie i od odmiany w ciągu roku może przyrastać od 0,5m do nawet 1,5m.

Czy hortensję pnącą można ukorzenić? ›

Najłatwiejszym sposobem rozmnażania pnącej hortensji jest jej odkładanie wiosną . Znajdź młodą, zdrową gałąź, która opada nisko lub jest wystarczająco długa, aby przygwoździć ją do ziemi. Za pomocą noża lub sekatora usuń liście z łodygi i wykonaj płytkie cięcie na łodydze, tuż pod pączkiem na najmłodszym drewnie.

Czy hortensje pnąca się przycina? ›

Przycinanie hortensji krzewiastej i pnącej

Natomiast hortensja pnąca jest rośliną, która nie wymaga przycinania. Można wykonywać jedynie cięcia pielęgnacyjne lub prześwietlające, natomiast jeśli nie ma takiej potrzeby, to cięcie hortensji nie jest konieczne i roślina będzie kwitła.

Czy hortensja pnąca lubi słońce? ›

Najbardziej cieniolubna jest hortensja pnąca, którą można sadzić przy murach, pergolach, altanach i pniach wysokich, liściastych drzew. Wyjątkami są hortensja bukietowa oraz hortensja krzewiasta – bardzo dobrze rosną zarówno w półcieniu, jak i w pełnym słońcu.

Po ilu latach kwitnie hortensja pnąca? ›

Winorośle zazwyczaj nie kwitną, dopóki nie osiągną wieku trzech do pięciu lat , więc po prostu bądź cierpliwy. Posadź hortensję w bogatej, dobrze zdrenowanej glebie i zapewnij jej ochronę przed gorącym popołudniowym słońcem na południu.

Czym podlewać hortensje żeby ładnie rosły? ›

Nawóz z pokrzywy jest bogaty w azot i inne składniki mineralne, które wspomagają wzrost i kwitnienie hortensji. Należy podlewać hortensje przygotowanym roztworem, aby rośliny zakwitły bujnie i zdrowo. Nawóz z pokrzywy można wykorzystywać także w uprawie innych roślin domowych i ogrodowych!

Co jest nie tak z moją pnącą hortensją? ›

Więdnięcie i odbarwienie są sygnałami, że Twoja hortensja jest w złym stanie — reaguj szybko. 🌊💧 Nadmierne podlewanie powoduje gnicie korzeni, a niedostateczne podlewanie — opadanie liści . 🌞🌡️ Prawidłowe światło i temperatura mają kluczowe znaczenie — unikaj poparzeń słonecznych i stresu temperaturowego.

Jaka jest najlepsza hortensja pnąca? ›

Najbardziej popularną i znaną pnącą hortensją jest Hydrangea anomala subsp. petiolaris . Choć początkowo rośnie powoli, jest to silne pnącze, które może okrywać budynki gospodarcze lub rozjaśniać zacienione ściany domów.

Jakie wymagania ma hortensja pnąca? ›

Hortensja pnąca wymaga żyznej, wilgotnej i próchniczej gleby. Stanowisko do rozsady powinno być zaciszne i cieniste. Stanowisko do sadzenia hortensji powinno być zaciszne i osłonięte od wiatru. Istotne jest też to, że hortensja pienna nie lubi zbyt mocnego nasłonecznienia – idealnie nadaje się do cienia i półcienia.

Jak rozmnożyć hortensje z pędów? ›

Z pędów wyciętych z krzewów hortensji usuwamy zaschnięty kwiatostan. Następnie pędy takie dzielimy na fragmenty - to będą właśnie nasze sadzonki-patyki.

Jak wygląda hortensja pnąca? ›

Dużą ozdobę hortensji pnącej, na przełomie czerwca i lipca, stanowią białe, baldachowate kwiatostany o średnicy 15-25 cm. Są one złożone z kwiatów płodnych (drobne i niepozorne, obupłciowe) i płonych (większe, białe, bez pręcików i słupków). Kwitnienie rozpoczyna się po 2-6 latach po posadzeniu.

Jak się robi sadzonki z hortensji? ›

Rozmnażanie hortensji sadzonkami pędowymi polega na odcięciu młodych pędów o długości 10-15 cm, usunięciu dolnych liści i zanurzeniu ich w hormonach wzrostu. Następnie sadzonki umieszcza się w wilgotnej ziemi i przykrywa folią.

Jak rozmnożyć hortensje z gałązki? ›

Jesienią obetnij ze swojej hortensji kilka ładnych, zdrowych pędów. Potnij je na odcinki długości około 20 cm, tak aby na każdym były dwa węzły z pąkami. Każdy z „patyków” przytnij około 2 cm nad górnym pąkiem i 3 cm pod dolnym. To twoje sadzonki.

Top Articles
Latest Posts
Recommended Articles
Article information

Author: Msgr. Benton Quitzon

Last Updated:

Views: 5351

Rating: 4.2 / 5 (63 voted)

Reviews: 94% of readers found this page helpful

Author information

Name: Msgr. Benton Quitzon

Birthday: 2001-08-13

Address: 96487 Kris Cliff, Teresiafurt, WI 95201

Phone: +9418513585781

Job: Senior Designer

Hobby: Calligraphy, Rowing, Vacation, Geocaching, Web surfing, Electronics, Electronics

Introduction: My name is Msgr. Benton Quitzon, I am a comfortable, charming, thankful, happy, adventurous, handsome, precious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.