Hortensja pnąca - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie (2024)

Hortensja pnąca - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

  • 1/3
  • Następne

Hortensja pnąca - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie (1)

  • TOP 9 najcześciej czytanych

1Choroby i szkodniki hortensji - objawy i zwalczanie

2Dlaczego hortensja nie kwitnie? Odpowiadamy!

3Hortensja bukietowa (wiechowata) - odmiany, uprawa i pielęgnacja

4Hortensja dębolistna - uprawa, odmiany i cięcie

5Hortensja krzewiasta, drzewiasta - uprawa, odmiany i cięcie

6Hortensja piłkowana - uprawa, pielęgnacja, odmiany i rozmnażanie

7Hortensje ogrodowe - uprawa, pielęgnacja i odmiany

8Przycinanie hortensji - kiedy i jak?

9Sadzenie hortensji - jak i kiedy?

  • 1/3
  • Następne

3,5/5 (388 ocen)

Encyklopedia Roślin Krzewy kwitnące

Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris) jest idealnym wyborem, jeśli poszukujemy rośliny na niski kwitnący żywopłot. Ponieważ lubi miejsca zacienione, można ją sadzić również jako roślinę okrywową przy północnym murze. Tak samo dobrze będzie rosła pnąc się po wysokim drzewie.


Opis


Hortensja pnąca wywodzi się z lasów Japonii, Korei i Tajwanu. Owijając się wokół drzew, roślina ta osiąga do 10-20 m wysokości, a jej roczny przyrost wynosi 0,5-1 m rocznie. Na ścianie może wyrosnąć do 3,5 m. Hortensja pnąca ma miedzianobrunatne pędy z łuszczącą się korą. Jej liście rosną na długich ogonkach i osiągają długość do 10 cm. Mają eliptyczny kształt, a od spodu pokrywa je meszek. Tworzą gęstą okrywę już od kwietnia. Latem przybierają kolor zielony, jesienią natomiast żółkną. Opadają dopiero w listopadzie. Hortensja pnąca wytwarza pachnące białe lub zielonkawobiałe kwiaty w dużych baldachach (średnica ok. 25 cm). Kwitnie w czerwcu i lipcu. Zimą dekorację stanowią jej pąki liściowe.


Wymagania


Hortensja pnąca wymaga gleby wilgotnej, żyznej i przepuszczalnej. Nie toleruje ciężkiego, zbitego podłoża. Aby roślina rosła zdrowo, gleba powinna mieć odczyn kwaśny (pH 5,5). Można ją hodować również na podłożu lekko alkalicznym. Hortensja pnąca lubi wilgotne powietrze i cień, ale rośnie też w pełnym słońcu. Wymaga stanowiska osłoniętego od wiatru. Jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, dlatego nadaje się do hodowania w miastach i na terenach przemysłowych. Bardzo dobrze znosi mrozy i nie wymaga przykrywania na zimę.

Hortensja pnąca - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie (2)

Hortensja pnąca


Sadzenie


Hortensję pnącą sadzimy wczesną wiosną albo jesienią, gdy nie ma już liści. Należy bardzo dokładnie usunąć chwasty z miejsca przeznaczonego pod nasze pnącze. Dołek musi być dwukrotnie większy od doniczki, w której roślina rosła przed przesadzeniem. Przed sadzeniem spulchniamy jego dno i rozkładamy kompost, obornik lub torf wymieszany z glebą w stosunku 1:2. Ziemia, do której wysadzamy hortensję pnącą, powinna być wilgotna. Roślinę podlewamy przed i zaraz po posadzeniu. Jeśli sadzimy ją przy ścianie, należy zachować odstęp 30 cm, by gzyms nie ograniczał opadów deszczu. Pnącze rosnące przy murze o chropowatej powierzchni będzie wspinało się samo. Między rośliną a ścianą można umieścić plastikową siatkę o oczkach szerokich na 10-15 cm i samemu przyczepiać do niej pędy, dzięki czemu będziemy mieli wpływ na kierunek wzrostu naszego pnącza. Pierwsze pędy mocujemy na siatce żyłką bądź sznurkiem, kolejne będą przyczepiały się już same. Hortensja pnąca rosnąca przy ogrodzeniu wytworzy z czasem żywopłot. Nie warto sadzić jej przy siatce, ponieważ pędy tej rośliny są dość ciężkie.

Należy przygotować się na to, że w pierwszych latach po posadzeniu hortensja pnąca nie wykształci dużych przyrostów. Dopiero po upływie 2-3 lat, gdy system korzeniowy będzie dobrze rozbudowany, możemy spodziewać się wzrostu o 1 m rocznie.


Pielęgnacja


Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie kwiatów, wyrastających zbyt daleko poza podpórkę. W przeciwnym razie roślina może odpadać od ściany. Pnącza nie wymagają podcinania. Możemy jednak odmładzać roślinę, usuwając stare pędy. Wtedy bujniej się rozgałęzi. Poza tym usuwamy chore i zdeformowane elementy. Cięcie wykonujemy zawsze po okresie kwitnienia.
Warto ściółkować hortensję pnącą, zwłaszcza tuż po sadzeniu. To dobry sposób, by ograniczyć parowanie wody i wschodzenie chwastów. czytaj dalej...

  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna
  • TOP 9 najcześciej czytanych

1Choroby i szkodniki hortensji - objawy i zwalczanie

2Dlaczego hortensja nie kwitnie? Odpowiadamy!

3Hortensja bukietowa (wiechowata) - odmiany, uprawa i pielęgnacja

4Hortensja dębolistna - uprawa, odmiany i cięcie

5Hortensja krzewiasta, drzewiasta - uprawa, odmiany i cięcie

6Hortensja piłkowana - uprawa, pielęgnacja, odmiany i rozmnażanie

7Hortensje ogrodowe - uprawa, pielęgnacja i odmiany

8Przycinanie hortensji - kiedy i jak?

9Sadzenie hortensji - jak i kiedy?

  • Poprzedni artykuł

    Hortensje ogrodowe - uprawa, pielęgnacja i odmiany

  • Następny artykuł

    Hortensja piłkowana - uprawa, pielęgnacja, odmiany i rozmnażanie

  • Krzewy kwitnące

    Hortensje ogrodowe - uprawa, pielęgnacja i odmiany

    Hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla) to krzewy o niezwykłej urodzie zachwycające...

  • Krzewy kwitnące

    Budleja Dawida (Motyli krzew) - uprawa, odmiany i pielęgnacja

    Budleja Dawida (Buddleja Davidii), zwana dawniej omżynem, to bardzo atrakcyjny...

  • Encyklopedia Roślin

    Hortensja bukietowa (wiechowata) - odmiany, uprawa i pielęgnacja

    Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata), inaczej wiechowata, należy do rodzaju Hydrangeaceae...

  • Krzewy kwitnące

    Hortensja piłkowana - uprawa, pielęgnacja, odmiany i rozmnażanie

    Krzewy hortensji piłkowanej (Hydrangea serrata) o dużych, efektownych kwiatostanach są...

  • Krzewy kwitnące

    Kalina hordowina - uprawa, odmiany, cięcie i rozmnażanie

    Kalina hordowina to duży krzew o wyjątkowych walorach dekoracyjnych. Mimo...

  • Krzewy kwitnące

    Hortensja krzewiasta, drzewiasta - uprawa, odmiany i cięcie

    Hortensja krzewiasta nazywana też krzaczastą, drzewkowatą lub drzewiastą (Hydrangea arborescens),...

  • Krzewy kwitnące

    Hortensja dębolistna - uprawa, odmiany i cięcie

    Hortensje to bardzo lubiane i cenione krzewy ozdobne. Ich piękne,...

  • Krzewy kwitnące

    Sadzenie hortensji - jak i kiedy?

    Wybór odpowiedniego stanowiska oraz prawidłowo przeprowadzone sadzenie pozwoli nam cieszyć...

  • Krzewy kwitnące

    Przycinanie hortensji - kiedy i jak?

    Większość gatunków hortensji wymaga cięcia na wiosnę. Umiejętnie przycinając nasze...


Tagi: hortensje w naszym ogrodziehydrangea petiolarisodmiany hortensji ogrodowychsadzenie hortensji pnącychwymagania hortensji pnących

Hortensja pnąca - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie (2024)

FAQs

Jak rozmnożyć hortensje pnąca? ›

Rozmnażanie hortensji pnących

Jej rozmnażanie jest bardzo łatwe, ponieważ wystarczy tylko skorzystać z nowych pędów, które wytwarzają korzenie. Taki pęd można lekko przykopać ziemią, lub położyć na podłożu a bezproblemu ukorzeni się samoistnie.

Jak pielęgnować hortensje pnące? ›

Preferuje stanowisko zacienione, osłonięte od wiatru oraz gleby lekkie, próchniczne. Powinna być sadzone w miejscu możliwie wilgotnym, podczas suszy należy ją obficie podlewać. Roślina długowieczna i wytrzymała na mróz. Nawożenie u większości hortensji odbywa się nawozami zakwaszającymi najlepiej naprzemiennie.

Jakie wymagania ma hortensja pnąca? ›

Hortensja pnąca wymaga żyznej, wilgotnej i próchniczej gleby. Stanowisko do rozsady powinno być zaciszne i cieniste. Stanowisko do sadzenia hortensji powinno być zaciszne i osłonięte od wiatru. Istotne jest też to, że hortensja pienna nie lubi zbyt mocnego nasłonecznienia – idealnie nadaje się do cienia i półcienia.

Po jakim czasie od posadzenia kwitnie hortensja pnąca? ›

Hortensja pnąca zakwita najczęściej po 4-5 latach od posadzenia. Jej kwiatostany o średnicy 25-30 cm mają kształt talerzyka. Zbudowane są z drobnych zielonkawobiałych kwiatów otoczonych wianuszkiem białych (o średnicy 3 cm) kwiatów płonnych.

Czy hortensję pnącą można ukorzenić? ›

Najłatwiejszym sposobem rozmnażania pnącej hortensji jest jej odkładanie wiosną . Znajdź młodą, zdrową gałąź, która opada nisko lub jest wystarczająco długa, aby można ją było przycisnąć do ziemi. Za pomocą noża lub sekatora usuń liście z łodygi i wykonaj płytkie cięcie na łodydze, tuż pod pączkiem na najmłodszym drewnie.

Czy hortensje pnąca się przycina? ›

Przycinanie hortensji krzewiastej i pnącej

Natomiast hortensja pnąca jest rośliną, która nie wymaga przycinania. Można wykonywać jedynie cięcia pielęgnacyjne lub prześwietlające, natomiast jeśli nie ma takiej potrzeby, to cięcie hortensji nie jest konieczne i roślina będzie kwitła.

Czy hortensja pnąca lubi słońce? ›

Najbardziej cieniolubna jest hortensja pnąca, którą można sadzić przy murach, pergolach, altanach i pniach wysokich, liściastych drzew. Wyjątkami są hortensja bukietowa oraz hortensja krzewiasta – bardzo dobrze rosną zarówno w półcieniu, jak i w pełnym słońcu.

Po ilu latach kwitnie hortensja pnąca? ›

Winorośle zazwyczaj nie kwitną, dopóki nie osiągną wieku trzech do pięciu lat , więc po prostu bądź cierpliwy. Posadź hortensję w bogatej, dobrze zdrenowanej glebie i zapewnij jej ochronę przed gorącym popołudniowym słońcem na południu.

Czym podlewać hortensje żeby ładnie rosły? ›

Nawóz z pokrzywy jest bogaty w azot i inne składniki mineralne, które wspomagają wzrost i kwitnienie hortensji. Należy podlewać hortensje przygotowanym roztworem, aby rośliny zakwitły bujnie i zdrowo. Nawóz z pokrzywy można wykorzystywać także w uprawie innych roślin domowych i ogrodowych!

Co jest nie tak z moją pnącą hortensją? ›

Więdnięcie i odbarwienie są sygnałami, że Twoja hortensja jest w złym stanie — reaguj szybko. 🌊💧 Nadmierne podlewanie powoduje gnicie korzeni, a niedostateczne podlewanie — opadanie liści . 🌞🌡️ Prawidłowe światło i temperatura mają kluczowe znaczenie — unikaj poparzeń słonecznych i stresu temperaturowego.

Jaka jest najlepsza hortensja pnąca? ›

Najbardziej popularną i znaną pnącą hortensją jest Hydrangea anomala subsp. petiolaris . Choć początkowo rośnie powoli, jest to silne pnącze, które może okrywać budynki gospodarcze lub rozjaśniać zacienione ściany domów.

Czy hortensja pnąca szybko rośnie? ›

Hortensja pnąca to pnącze, które charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu. Po 10 latach może osiągnąć nawet 10m wysokości. W zależności od warunków w jakich rośnie i od odmiany w ciągu roku może przyrastać od 0,5m do nawet 1,5m.

Czym nawozić hortensje pnące? ›

Do hortensji polecane są np. Nawóz Zadbane Kwiaty do hortensji z mączką bazaltową, Nawóz w płynie Bukiety Kwiatów do hortensji, Nawóz granulowany do hortensji z mikroskładnikami. Od sierpnia do października – raz w miesiącu – warto wykonać jesienne nawożenie hortensji.

Dlaczego moja pnąca hortensja nigdy nie zakwitła? ›

Będziesz mieć trudności z zakwitnięciem hortensji pnących , jeśli przytniesz je w złym czasie roku . Najlepszy czas to czas zaraz po tym, jak kwiaty zaczną więdnąć. Pąki na kwiaty w przyszłym roku zaczynają się formować około miesiąc po okresie kwitnienia. Jeśli przytniesz je późno, obetniesz kwiaty w przyszłym roku.

Gdzie sadzić hortensje pnąca? ›

Hortensja pnąca nie jest rośliną trudną w uprawie, preferuje gleby kwaśne, przepuszczalne i wilgotne. Nie lubi przesuszania, dlatego należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Preferuje stanowiska osłonięte od wiatru. Najlepiej rośnie na stanowiskach cienistych, półcienistych.

Jak rozmnożyć hortensje z pędów? ›

Z pędów wyciętych z krzewów hortensji usuwamy zaschnięty kwiatostan. Następnie pędy takie dzielimy na fragmenty - to będą właśnie nasze sadzonki-patyki.

Jak wygląda hortensja pnąca? ›

Dużą ozdobę hortensji pnącej, na przełomie czerwca i lipca, stanowią białe, baldachowate kwiatostany o średnicy 15-25 cm. Są one złożone z kwiatów płodnych (drobne i niepozorne, obupłciowe) i płonych (większe, białe, bez pręcików i słupków). Kwitnienie rozpoczyna się po 2-6 latach po posadzeniu.

Jak się robi sadzonki z hortensji? ›

Rozmnażanie hortensji sadzonkami pędowymi polega na odcięciu młodych pędów o długości 10-15 cm, usunięciu dolnych liści i zanurzeniu ich w hormonach wzrostu. Następnie sadzonki umieszcza się w wilgotnej ziemi i przykrywa folią.

Jak rozmnożyć hortensje z gałązki? ›

Jesienią obetnij ze swojej hortensji kilka ładnych, zdrowych pędów. Potnij je na odcinki długości około 20 cm, tak aby na każdym były dwa węzły z pąkami. Każdy z „patyków” przytnij około 2 cm nad górnym pąkiem i 3 cm pod dolnym. To twoje sadzonki.

Top Articles
Latest Posts
Recommended Articles
Article information

Author: Corie Satterfield

Last Updated:

Views: 5349

Rating: 4.1 / 5 (62 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Corie Satterfield

Birthday: 1992-08-19

Address: 850 Benjamin Bridge, Dickinsonchester, CO 68572-0542

Phone: +26813599986666

Job: Sales Manager

Hobby: Table tennis, Soapmaking, Flower arranging, amateur radio, Rock climbing, scrapbook, Horseback riding

Introduction: My name is Corie Satterfield, I am a fancy, perfect, spotless, quaint, fantastic, funny, lucky person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.